Historia kapliczki Św. Huberta w Drożęcinie-Lubiejewie

2298

Pomysł budowy kapliczki naszego Patrona Świętego Huberta zrodził się przed obchodami 80-lecia koła. Założeniem było, że musi być drewniana. Zastanawiano się nad lokalizacją kapliczki. Może w łowisku, przy drodze wiejskiej, w lesie czy na polu?

Zwyciężył pomysł postawienia jej na posiadłości naszego koła we wsi Drożęcin-Lubiejewo nr 22, gmina Piątnica w przepięknym otoczeniu stawów rybnych, w dawnym majątku ziemskim a jednocześnie w środku obwodu łowieckiego, wówczas o numerze 42 (obecnie 154). Lipę nadającą się do takiej budowli wyszukał piszący te słowa.

Drzewo rosło na posesji rolnika Franciszka Nowackiego we wsi Giełczyn koło Łomży. Zagrażało pobliskim budynkom gospodarskim. Kłoda pozyskana z tej lipy została przetransportowana do wsi Zbójna na Kurpiach, gdzie była sezonowana i poddana obróbce artystycznej przez twórcę ludowego, artystę rzeźbiarza Pana Andrzeja Banacha. Wyświęcenia kapliczki w dniu 2002-10-21 dokonał proboszcz pobliskiej Parafii w Małym Płocku ksiądz Jan Wiesław Modzelewski w asyście księży Stanisława Szymborskiego i Tadeusza Sutkowskiego.

Darz Bór!
Andrzej Rumiński
Prezes KŁ „Bażant” w tamtym okresie, a obecnie członek KŁ „Towarzystwo Prawidłowego Myśliwstwa w Ziemi Łomżyńskiej w Łomży”.

Galeria zdjęć Kapliczki